Yurtdışında Eğitim Almak İçin 5 Neden

Ülkenizi terk etme ve yurtdışında eğitim alma kararı kolay bir karar değildir. Kararınızdan emin değil misiniz? Bunu neden yapmanız gerektiğinden emin değil misiniz? Yurtdışı eğitim deneyiminizin hayatınızın en iyi, en unutulmaz deneyimlerinden biri olmasının en önemli 5 nedenini sizin için derledik!

  1. İçsel gelişim için bir ivme kazanmak

Uluslararası bir öğrenci olarak, önemli “büyüme” becerilerini öğreneceksiniz. Yurt dışında yaşamak, ev aramak, yeni bir dil öğrenmek, bilmediğiniz bir şehirde gezinmek, üniversitedeki programınıza dikkat etmek ve yabancı bir para biriminde bütçe yapmak anlamına gelir. İşte bu yüzden bu deneyim kendinize karşı bir meydan okuma gibidir.

Dünyayı ve özellikle de kendi ülkenizi yepyeni bir ışık altında görme fırsatına sahip olacaksınız. Birçok uluslararası öğrenci bunun kişisel gelişimleri üzerinde büyük bir etkisi olduğunu söylüyor. Dünyanın dört bir yanından gelen diğer öğrencilerin tamamen farklı bir yetiştirilme tarzına ve deneyime sahip olduğunu görünce şaşıracaksınız! Eve döndüğünüzde bunun için kendinize minnettar olacaksınız.

Dahası, memleketinizden uzakta yaşamak kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır. Genellikle gençler aileleriyle birlikte yaşadıklarında yeteneklerini, becerilerini göremezler ve hatta karakterleri hakkında doğru düzgün bir fikirleri olmaz. Yurtdışına taşınarak gününüzü planlamanız, sorumluluklarınızı almanız, her gün kendiniz için yemek pişirmeye başlamanız gerekir. En önemlisi de ailenizden bağımsız yaşamaya başlamanız ve kendinize özen göstermenizdir. Kişiliğin bu yönleri bizi sorumlu, bilinçli ve olgun bir insan yapar. 

  1. Dünyayı görmek ve yeni bir kültür keşfetmek

Yurtdışında eğitim görmenin en yaygın nedeni yeni bir ülkeyi keşfetme fırsatıdır. Farklı bir kültür, farklı bir dünya görüşü, farklı bir zihniyet.

Kültürlerarası iletişim hayati bir beceri haline gelir ve buna sahip olan insanlar yüksek talep görür. Yurtdışında eğitim almak sizi yeni bir ülkenin siyasetine, kültürüne ve diline çekecek ve olayları farklı bir açıdan görmenize yardımcı olacaktır. Diğer kültürel değerler hakkında geniş bir anlayış kazanmanın yanı sıra, dünyanın dört bir yanından gelen diğer öğrencilerle de tanışacaksınız, bu da sizi etrafınızdaki dünyayı anlamaya daha da yaklaştıracak. Ayrıca, yeni bir kültürel topluluğa katılarak ağ kurma becerilerinizi geliştirecek ve ağ alanınızı genişleteceksiniz. Üniversite hayatından sonra uygun bir iş veya proje ararken ağınızdaki yoğun insan sayısının hayatınızı kolaylaştıracağı hayatın bir gerçeğidir. Kendinizi sınırlamayın, sadece şansınızı deneyin!

  1. İş piyasasında talep görmek

Her geçen gün daha fazla işveren uluslararası deneyime sahip çalışanlara ihtiyaç duymaktadır. Bu alanda profesyonel olarak algılanmak için iyi dil becerileri ve kültürel farklılıkları anlama ve saygı duyma yeteneği gereklidir. İşverenler, konfor alanlarının dışına çıkmaya istekli insanlar arıyor. Yurtdışında geçireceğiniz bir dönem veya daha fazlası size uyum sağlayabildiğinizi ve yeni zorluklara hazır olduğunuzu gösterme fırsatı verir.

Kendi ülkelerine dönmek istemeyenler için de iyi beklentiler vardır: yerel bir diplomaya sahip olmak iş aramada olumlu bir rol oynayacaktır.

  1. Seyahat edin ve yeni şehirler ve ülkeler keşfedin

Örneğin Avrupa’da eğitim almanın seyahat etmek için yüzlerce fırsat sunduğu bir sır değil. Fransa’da okursanız, Londra, Barselona ve Roma gibi Avrupa’nın farklı bölgelerine seyahat etme fırsatına sahip olacaksınız. Paris’e bir hafta sonu gezisi mi? Milano’ya mı? Çok kolay!

Yurtdışında eğitim almak size dünyanın her yerinde kullanabileceğiniz değerli seyahat becerileri kazandırır: uluslararası havaalanlarında gezinmek, en iyi yerel restoranları belirlemek ve bilmediğiniz bir şehirde kafanızın karışmaması gibi. Yurtdışında eğitim almanın faydaları arasında eğitim alacağınız ülkede yeni yerler, müzeler ve turistik yerler görme fırsatı da bulunmaktadır.

  1. Yeni bir dil öğrenmek

Uluslararası bir üniversitede okumak genellikle uluslararası öğrencilere yerel dili öğrenme fırsatı verir. İster Japonca, Almanca, İtalyanca veya İsveççe olsun, neden uzun süredir devam eden planlarınızı nihayet gerçekleştirip yeni bir dil öğrenmiyorsunuz?

Ana dili İngilizce olan nitelikli kişiler tarafından verilen derslere de katılabilirsiniz. Ya da üniversitede bir konuşma kulübüne katılabilir veya yerel tanıdıklarınızla ve arkadaşlarınızla onların dilinde iletişim kurmaya çalışabilirsiniz, bu da dil öğrenmenizi hızlandıracak ve daha fazla uluslararası fırsatın yanı sıra yerel kültürü anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bize öyle geliyor ki, yukarıdakilerden bir tanesi bile bavullarınızı toplamaya başlamanız için yeterli olacaktır.

Ancak hala yurtdışında eğitim almanın imkansız olmadığını düşünüyorsanız, parlak gelecekleri için yurtdışına taşınmayı başaran gerçek insanların yorumları bölümümüze göz atın.

Hakkımızda

Öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş eğitim rotaları oluşturuyoruz! Eğitim seçimindeki karmaşıklığı ortadan kaldırarak başarıya ulaşmanızı sağlamak için buradayız. Hangi eğitim programlarının, burs ve hibe olanaklarının size uygun olduğunu seçmenizde size yardımcı oluyoruz! Hadi harekete geçin ve kendi başarı yolunuzu belirleyin!

Abone Ol!

​​İndirim ve fırsatlardan, ücretsiz webinarlardan haberdar olmak için abone ol.

Hakkımızda

Öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş eğitim rotaları oluşturuyoruz! Eğitim seçimindeki karmaşıklığı ortadan kaldırarak başarıya ulaşmanızı sağlamak için buradayız. Hangi eğitim programlarının, burs ve hibe olanaklarının size uygun olduğunu seçmenizde size yardımcı oluyoruz! Hadi harekete geçin ve kendi başarı yolunuzu belirleyin!

Abone Ol!

​​İndirim ve fırsatlardan, ücretsiz webinarlardan haberdar olmak için abone ol.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir