Seyahat etmek için ideal bir fırsattır. Farklı kültürlerden insanlarla etkileşim kurma ve dünyanın farklı yerlerinde yaşama becerisi kazanma imkanı sunar. Kişisel gelişimi destekler ve finansal bağımsızlığı artırabilir.
  • Sınırlar olmadan düşünmek

Belki de en iyi “boşluk yılı” uygulaması seyahattir. Kendi ülkenizin dışında geçireceğiniz böyle bir tatil size farklı kültürlerden insanları nasıl anlayacağınızı öğretecek ve dünyanın herhangi bir yerinde rahatça yaşama becerisi kazandıracaktır.

Dahası, kesinlikle yeni arkadaşlar ve benzer düşünen insanlar bulacaksınız ve daha da değerli olan şey, gelecekteki kariyeriniz için iletişim ağınızı genişleteceksiniz!

  • Akıllıca kazanmayı ve harcamayı bilmek

Kişisel gelişim yılını seçen her 10 öğrenciden 7’sinin, akranlarına kıyasla finansal bağımsızlıklarının arttığını bildirdiği kaydedilmiştir.

  • Akademik Başarı

Bir yıllık izinden sonra, öğrenciler üniversiteye kayıt yaptırdıklarında daha yüksek not ortalamasına sahip olma eğilimindedirler. Tüm bunlar, seçtikleri eğitim ve mesleğe yönelik daha bilinçli bir tutumun sonucudur.

  • Zevk için çalışmak

Bir “boşluk yılının” kariyer açısından da karşılığını vermesi neredeyse garantidir. Ankete katılan her 10 öğrenciden dokuzu istedikleri işi ve sevdikleri alanı bulmayı başarıyor.

Bu tam da sizin hayal ettiğiniz şey değil mi?

İLK ADIMI ATMAKTAN KORKMAYIN!

Gerçek deneyim, gerçekten ne yapmak istediğinizi anlamanızı sağlayacaktır. Bir şeyi denemeden sevemez ya da nefret edemezsiniz. Bir “boşluk yılı” geçirerek zamandan ve paradan tasarruf edebilir ve yetişkinlik yolculuğunuza doğru şekilde başlayabilirsiniz.

İstatistiklere göre, mezunların sadece %30’u mezuniyetten hemen sonra bir iş teklifi alıyor. Ancak, bir staj tamamladıktan sonra bu sayı %58’e yükselmektedir. Örneğin, işletme okumak istiyorsanız, önce o alanda bir staj yapmayı deneyin ve gerçekten hayal ettiğiniz şeyin bu olup olmadığını görün.

GAP YEAR NASIL ÇEŞİTLENDİRİLİR?

  • Yabancı Diller

Dil öğrenmek, iletişim becerilerinizi ve özgüveninizi geliştirmenin ve özgeçmişinize değerli yeni bir satır eklemenin en iyi yoludur. Dahası, Barselona’da altı ay geçirip İspanyolca öğrenerek ve aşağıdaki kişilerle iletişim kurarak ya da San Francisco’da bir dönem geçirdikten sonra, bir yıl sonra bir lisans veya yüksek lisans programına başarıyla kaydolabilirsiniz.

  • Gönüllülük

Dünya Vahşi Yaşam Fonu ile hayvanlara mı yardım ediyorsunuz yoksa Nepal’de okul yapımına mı destek oluyorsunuz? Dünyada yardımınızın işe yarayabileceği pek çok yer var. Bu uygulama, yeni beceriler geliştirmenize ve hangi görevleri özellikle iyi yapabileceğinizi öğrenmenize olanak tanıyacaktır. Örneğin, bir yardım etkinliği hazırlamanız gerekiyorsa, projeleri nasıl planlayacağınızı, bütçeleyeceğinizi ve uygulayacağınızı öğreneceksiniz. Dahası, büyük şirketler gönüllüleri sever. Time Bank tarafından Reed Executive’in yardımıyla yapılan bir araştırma, Birleşik Krallık’taki en büyük 200 işletmenin %73’ünün son işe alım tercihlerini yaparken gönüllü deneyimi olan bir adayı tercih edeceğini ortaya koymuştur.

  • Sırt Çantasıyla Seyahat

Sırt çantasıyla seyahat, minimum masrafla “özgür bir yolculuğa” çıkmaya ve sadece en temel eşyalarla ve minimum miktarda parayla dünyayı gezmeye, ülkeleri, insanları ve kendilerini keşfetmeye hazır olanlar için bağımsız bir seyahat seçeneğidir. Buradaki kısıtlamalar bütçeniz ve vizenizin geçerliliği olabilir. Gerisi sadece sizin hayal gücünüz.

  • Stajlar

Bir “boşluk yılı” geçirmenin en faydalı yollarından biri yabancı bir şirkette staj yapmaktır; bu süre zarfında yabancı dil becerilerinizi geliştirebilir, ilgilendiğiniz alanda gerçek uygulamanın neye benzediğini öğrenebilir, faydalı bağlantılar kurabilir ve amirinizden bir tavsiye alabilirsiniz.

Bununla birlikte, yıl boyu sürecek tatilinizi baştan sona planlamaya çalışmayın. En iyisi doğaçlamaya ve olayların beklenmedik bir şekilde gelişmesine biraz yer bırakmaktır. Sonuçta, bir yıl ara verme kararının hayatınızdaki en belirleyici olaylardan biri olması çok muhtemeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir