Doğru Meslek ve Bölümü Nasıl Seçerim?

“Bir meslek seçmeye çalışıyorsanız, çalışmak zorunda olmasaydınız ne yapacağınızı düşünün.”

Meslek seçimi, gelecekteki refahınızı büyük ölçüde belirleyen çok önemli ve sorumlu bir adımdır. Bu nedenle, bir karar vermeden önce hangi alanda çalışmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Bunu yapmak için, sadece maddi değil manevi tatmin de getirecek bir mesleği nasıl seçeceğimizi anlamaya çalışalım.

Okul, kariyer seçiminde önemli bir rol oynar. Biyoloji, kimya ve fizik gibi okul dersleri çocuğa cansız ve canlı doğa dünyasını; tarih, diller ve edebiyat iletişim ve sosyal olgular dünyasını; matematik ise niceliksel ilişkiler ve uzamsal biçimler dünyasını tanıtır. Ancak her çocuğun karşılaştığı bilinmeyen bir dünya daha vardır: meslekler dünyası. Her meslek aynı zamanda ilginç ve şaşırtıcı bir dünyadır.

Bir kişinin sosyal değeri, insanlar arasındaki yeri, iş tatmini, fiziksel ve nöropsikiyatrik sağlığı, neşesi ve mutluluğu doğru meslek seçimine bağlıdır. Doğru kararı vermek için meslek seçimini etkileyen ana faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir. Ebeveynlerin ve arkadaşların görüşleri, öğretmenler, mali durum, kişisel özellikler, sağlık durumu, çocuğun bireysel yetenekleri – hepsi hangi mesleği seçeceğini etkiler. Ve ne kadar çok seçenek ortaya çıkarsa, seçim o kadar zorlaşır.


Doğru seçimi yapmak için aşağıdaki basit ipuçlarına bağlı kalın:

Gelecekteki mesleğinizden ne istediğinizi düşünün.

Ne olmak istediğinizi, ne yapacağınızı, nerede yaşayacağınızı, neyi başarmak istediğinizi, ne tür bir iş yapmak istediğinizi, nasıl bir hayat sürmeyi planladığınızı, yüksek maaşın ne kadar önemli olduğunu ve daha fazlasını belirleyin.

Eğilimlerinizi, yeteneklerinizi, ilgi alanlarınızı ve arzularınızı dikkate alın.

İlgi, bir konuyu veya olguyu öğrenme dürtüsü, onu inceleme arzusudur. Yetenek, belirli bir faaliyette bulunma arzusudur. İlgi ve eğilimler örtüşebilir veya örtüşmeyebilir ve bir, birkaç veya birçok faaliyet türüne yönelik olabilir. İlgi, bir kişiyi bilgi edinmeye teşvik eder, ufkunu genişletir ve mesleğe hakim olmada engellerin üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Mesleki faaliyetlerde başarıya ulaşmak için seçilen faaliyet türüne yönelik yeteneklere sahip olunması gerektiğini de göz önünde bulundurmak gerekir. Yetenekler, herhangi bir faaliyetin başarısını, asimilasyon kolaylığını ve bu faaliyette ustalaşmayı sağlayan bir kişinin bireysel özellikleridir. Kişinin yeteneklerini bilmemesi ve bunları mesleğin gereklilikleriyle ilişkilendirememesi mantıksız bir seçime yol açabilir.

İlgi alanlarınızı, yeteneklerinizi ve becerilerinizi belirlemekte zorluk çekiyorsanız, üzülmeyin. Bunları anlamaya çalışın. Sevdiğiniz işi yaparak mutlu olmak istiyorsanız, arzularınızın ve tutkularınızın çok farkında olmanız gerekir. Hayat planlarınızı mümkün olduğunca erken belirlemelisiniz ki hayatınız boyunca nefret edeceğiniz bir mesleğe saplanıp kalmayasınız.

Birçok hobi ve ilgi alanı iş teklifleriyle ilişkilidir. Örneğin, bilgisayar oyunları oynamayı seviyorsanız, bilgisayar oyunu tasarımcısı veya programcısı olabilirsiniz. Çizim veya sanattan hoşlanıyorsanız, tasarımcı veya mimar olabilirsiniz. Spor yapmayı seviyorsanız, antrenörlük eğitimi almayı düşünebilirsiniz. Kimya konusunda tutkuluysanız, gelecekte eczacı veya eczane teknisyeni olabilirsiniz. Aşçılık gibi diğer beceriler de kolayca şef veya pasta şefi gibi bir mesleğe dönüştürülebilir.

Başarılarınızdan emin değilseniz, bunu çevrenizdekilere sorun.

Bazen üstün olduğumuz alanları görmek bizim için zordur. Bir konuda iyi olup olmadığınızdan emin değilseniz, ebeveynlerinize, diğer aile üyelerinize, arkadaşlarınıza ve öğretmenlerinize sorun. Verecekleri yanıtlar sizi şaşırtabilir ve daha önce düşünmediğiniz seçeneklerin peşinden gitmeniz için sizi cesaretlendirebilir.


Bir kariyer rehberliği testine girin.
Mesleki testler, gelecekteki mesleğinizi seçmenize yardımcı olacak çok faydalı bir araçtır. Bireysel özellikleri dikkate alarak en uygun mesleği seçmenize yardımcı olacak yetenekleri, becerileri ve ilgi alanlarını objektif olarak değerlendirmenize yardımcı olurlar.

Eğitim rotanızı oluşturmak için bizimle iletişime geçin!

Hakkımızda

Öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş eğitim rotaları oluşturuyoruz! Eğitim seçimindeki karmaşıklığı ortadan kaldırarak başarıya ulaşmanızı sağlamak için buradayız. Hangi eğitim programlarının, burs ve hibe olanaklarının size uygun olduğunu seçmenizde size yardımcı oluyoruz! Hadi harekete geçin ve kendi başarı yolunuzu belirleyin!

Abone Ol!

​​İndirim ve fırsatlardan, ücretsiz webinarlardan haberdar olmak için abone ol.

Hakkımızda

Öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş eğitim rotaları oluşturuyoruz! Eğitim seçimindeki karmaşıklığı ortadan kaldırarak başarıya ulaşmanızı sağlamak için buradayız. Hangi eğitim programlarının, burs ve hibe olanaklarının size uygun olduğunu seçmenizde size yardımcı oluyoruz! Hadi harekete geçin ve kendi başarı yolunuzu belirleyin!

Abone Ol!

​​İndirim ve fırsatlardan, ücretsiz webinarlardan haberdar olmak için abone ol.